Baj-e, ha olyan dühös vagy, hogy abba a pokol is beleremeg?

A dühöt negatív érzelemnek címkéztük fel, és valóban, elég riasztó, ha valaki a közelünkben éktelen haragra gerjed – most viszont nézzük meg, milyen előnyei vannak a dühnek.

Ha dühös vagy, azt mások gyakran problémaként élik meg. A többi embernek általában sokkal jobb, ha te alkalmazkodsz, rugalmasan elfogadsz mindent, vagy éppen csendben tűrsz. Sokakat kondicionáltak erre gyerekkorban. Egy dühös, toporzékoló pár évest nem olyan egyszerű terelgetni, húzza a szülők idejét, megnehezíti a napirend betartását. Az évek során szépen hozzáidomultunk a társadalmi elvárásokhoz, elfojtjuk haragunkat és megtanultunk mosolyogni a fosra is.

Forrás: Freepik

Ha dühös vagy, illetve, ha túl gyakran vagy dühös, az persze neked sem jó. Amellett, hogy általában nem érezzük kellemesnek ezt az érzést, vérnyomás problémákat, kapcsolati és munkahelyi zűröket is okozhat. A körülöttünk élő gyengébb, kiszolgáltatott lények (jellemzően gyerekek és állatok, gyengébbek, idősebbek, tőlünk anyagilag vagy érzelmileg függő emberek – ez utóbbit azért írom, hátha véletlenül gyógyulni vágyó pszichopaták – ahh, mekkora paradoxon 🙂 – is olvassák a cikket) pedig félelmet élnek át, ha a dühkitörések veszélye ott lebeg mindig a levegőben.

Milyen előnyei vannak mégis annak, ha haragra gerjedsz?

  1. A harag egy jelzés. Azt mutatja, hogy valami nem úgy történt, ahogy te szeretted volna. A dühöd azt jelzi, hogy valami a figyelmedet kívánja, és jó lenne változtatni valamin. Vagy túl sok inger ért, és kellene egy kis énidő.
  2. A dühöt sokkal-sokkal jobb megélni és kontrolláltan kifejezni, mint elfojtani. Az érzelmek elfojtása súlyos szorongást, depressziót és különféle pszichoszomatikus betegségeket is okozhat. Ha a dühödnek megfelelő formában utat engedsz, azzal jót teszel magadnak.
  3. A harag magasabb szintű érzelem, mint mondjuk a szégyen, a félelem, a szorongás vagy a bűntudat. Hatalmas energia van benne, amit, ha átfordítod, az élethelyzeteid megoldására is tudsz használni. Ha dühös vagy, akkor már csak egy kis lépés választ el attól, hogy életed érdekében bátran cselekedj és változtass.

Ötletek, hogy hogyan kezeld a haragot úgy, hogy az az előnyödre váljon:

A legfontosabb, hogy ne árts vele! Se magadnak, se másoknak. Mondjuk nem célszerű idegből a falat csapkodni ököllel, és nem túl empatikus leüvölteni mások fejét, hogy a tettlegességről már ne is beszéljünk.

A haragot fizikai mozgással célszerű levezetni. Jó eséllyel nem a tai chi, a balett és a statikus jógagyakorlatok lesznek a legmegfelelőbbek, inkább a dinamikusabb mozgásformák segítenek (a futástól és a kick box aerobicon át egészen a dinamikus jógaórákig és a favágásig :)).

Fotó: Freepik

Mivel gyermekkorban azt tanultuk, hogy a harag valami rossz dolog, ezért előfordul, hogy bűntudatot érzünk miatta, amitől csak még rosszabb lesz az egész. Ha nem ártasz vele másoknak, akkor a harag teljesen rendben van!

Kérdezd meg magadtól, hogy mi az, amin változtatni szeretnél, és figyeld meg, milyen fájdalom van a harag mögött. Általában van valami teljesen érthető oka annak, hogy haragot érzel. És valahol mélyen belül szeretetre, elfogadásra vágyhatsz ilyenkor. Egy haragos embernek általában ezt senki nem óhajtja megadni :), így próbáld te magadba tölteni azt a nagy töltet gyengédséget és kedvességet, amire ilyenkor szükséged van. Amikor megengeded magadnak a harag érzését, és empatikusan állsz saját magadhoz, könnyebben túljuthatsz a nehéz helyzeten. Az elfogadás ugyanis egy lágyabb, magasabb minőség, és energiával szövi át, mintegy megszelídíti a haragot.

Kérdezd meg magadtól azt is, hogy mire vágysz, és mi tenne most jót neked. Egy baráti beszélgetés? Egy séta? Egy forró fürdő? Ha van rá módod, kényeztesd magad azzal, amit szeretnél :).

Az is jó, ha olyan kapcsolatokat tudsz kialakítani, ahol “szabad” egymásra haragudni, és ezt meg is tudjátok beszélni – de ez egy hosszabb történet.

Mi van akkor, ha gyakran érzel haragot, és ez belerondít a hétköznapokba?

Ha ez már hetek vagy hosszú hónapok úta így megy, és nem érzed magad jól a bőrödben, akkor nem érdemes beleragadni a szenvedésbe. Annyiféle módszer van, ami segíthet, indulj el, és találd meg a számodra megfelelőket!

Fotó: Freepik

Mindenkinek más az, ami segít. Szerintem a legütősebb kombináció, amit egy pszichés problémával küzdő ember tehet magáért, az az, ha elkezd rendszeresen sportolni, keres egy megbízható, őt teljesen elfogadó és egyenrangú félként (azaz nem neki alárendelt “betegként”) kezelő terapeutát, aki ért az emberi psziché működéséhez, és alkalmaz valamilyen blokkoldást, stresszoldást, ami energiát ad a belső munkához, és az élethelyzetek újrarendeződéséhez. És persze az őszinte, egymást kölcsönösen támogató kapcsolatok kialakítása is gyógyír a léleknek :).

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!